top of page

5 הבדלים בין יוגה לפילאטיס - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

אם אתם לא בטוחים מה ההבדל בין יוגה לפילאטיס, אתם לא לבד. כשמורה לפילאטיס מספר למישהו מה הוא עושה ביום-יום, התגובה הראשונה של המאזין נוטה להיות משהו בסגנון: "אה… פילאטיס. זה כמו יוגה, לא?"

אז זהו, שלא. יש הבדלים מהותיים בין שתי השיטות. קיראו את הכתבה המלאה ולימדו מה מפריד בין יוגה לפילאטיס ועל הדרך, מה השיטה שמתאימה לכם ביותר.

בסופו של דבר, הבחירה בין יוגה לפילאטיס היא בחירה אישית. יוגה בתכליתה היא דרך חיים הדורשת מחויבות גדולה וויתורים רבים.

פילאטיס, היא שיטה המאפשרת חיבור של הגוף והנפש אך מונגשת לאדם המערבי אשר לא מעוניין בפן הרוחני ומבקש להמשיך לחיות את חייו במלואם, ביתר קלות, הנאה וכיף.

ג'וזף פילאטיס אמר פעם שאם בגיל 30 עמוד השדרה שלך נוקשה, אתה מבוגר, אך אם בגיל 60 עמוד השדרה שלך גמיש, אתה צעיר. ג'וזף פילאטיס עצמו התאמן בשיטתו אל תוך שנות ה-80 לחייו! פילאטיס היא דרך נהדרת להשאר צעירים בגוף ובנפש.

שמירה על כושר חשובה בכל גיל. אך ככל שמתבגרים, החשיבות הולכת וגדלה. עם זאת, סוגי התעמלות רבים דורשים מאמץ גופני, מפעילים עומסים גבוהים על המפרקים וגוררים כוחות דינמיים אשר עשויים לגרום לפציעות מיותרות.

פילאטיס, אשר שם דגש על נשימה ועל איכות תנועתית ולא כמות חזרות, היא שיטת אימונים בטוחה ואפקטיבית לאנשים בגיל הזהב של חייהם. מכיוון שהעומסים בשיטת הפילאטיס הם נמוכים, השיטה בטוחה גם למבוגרים אשר חדלו מלהתעמל ומעוניינים לחזור לפעילות.

פילאטיס מפוצל או לא מפוצל, זו השאלה - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

האם בשיעורי פילאטיס שלכם כולם מתרגלים יחד בצורה אחידה או אם כל אחת עושה תרגיל פילאטיס אחר על מכשיר אחר? לפצל או לא לפצל - זו השאלה.

מתעניינות בשיעורי פילאטיס מכשירים? אם כן, כנראה ייצא לכן לצלצל לכמה וכמה מכוני פילאטיס לאחרונה. יכול להיות שנציגת המכון הראשון אליו תצלצלו תספר לכן בגאווה ששיעורי הסטודיו שלהם מפוצלים. רגע אחרי, בשיחה עם סטודיו אחר, תשמעו כמה חשוב שהשיעור יהיה אחיד וקבוצתי. מבולבלות? באנו לעשות סדר.

מי הזיז את הראש שלי? - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

כמה טקסטים כתבת היום בנייד? מתי בפעם האחרונה הרגשת את הראש שלך נוגע במשענת הראש ברכב? כמה זמן במהלך היום את מבלה מול טלפון, טאבלט או מחשב? והאם את רואה את התקרה, או שמה את הקיר שלפניך, כשאת עושה פוט-וורק על הרפורמר בשיעור פילאטיס?

מחקרים מראים כי רוב האמריקאים מבלים מעל 11 שעות ביום מול המסכים השונים. לצערינו, אנחנו הישראלים אוהבים לחקות את האמריקאים לא רק בדברים הטובים. בילוי זמן רב מול מסך לא רק תורם לאורך חיים נייח וכושר גופני לקוי, ההשלכות על הגוף שלנו מיידיות. למה? בגלל מנח הראש.

להתמודד עם המתאמן הבעייתי - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

כמורים לפילאטיס אנחנו ניתקלים מידי פעם בלקוח בעייתי. כזה שעושה צרות, לא מגיע בזמן, מפריע בשיעור, חופר על כל דבר, לא מקשיב ולא מכבד. הנה כמה טיפים כדי לעזור לכם להתמודד.

כולנו חולמים על מתאמנים קשובים אבל האמת היא שכמו בכל מקצוע אחר, גם בפילאטיס נתקל בקשת רחבה של בני אדם. בין אם אתם בעלי סטודיו, מורים במכון של אדם אחר או מדריכים באופן עצמאי, כנראה שנתקלתם או תתקלו באנשים מאתגרים. הנה כמה טיפים כדי לעזור לכם להתמודד.

ללמד פילאטיס זה תענוג צרוף. אתה מסביר, הלקוח עושה. הוא מתקשה, אולי מרגיש כאב. אתה משנה משהו בהנחייה שלך, מעמיק אותו. פתאום התנועה של הלקוח זורמת, קלה. הכאב נעלם. יצרתם קסם ביחד. עברתם חוויה משמעותית. אפילו התרגשתם.

אז זהו… שיש גם מתאמנים קצת אחרים. כאלו שסוגרים את עצמם מפני התיקונים של המדריך, או פשוט לא מקשיבים. כאלו שהקצב שלהם דומיננטי כל כך שהמדריך מוצא את עצמו מאיץ או מאט כדי שהשיעור יישאר בקצב הרצוי. כאלו ששואלים כל-כך הרבה שאלות שלא ניתן להתייחס לאף מתאמן אחר בשיעור. כאלו שמאחרים, עונים לטלפונים, משלמים באיחור ולא מכבדים את מדיניות 24 שעות ביטול של הסטודיו. בקיצור, כאלו שמאיימים להוציא אותנו, המדריכים, מהכלים שהצלחנו לנשום את עצמינו לתוכם.

מה יש לפילאטיס להגיד על האגן שלי? - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

בשיטת הפילאטיס ישנן אסכולות אשר אוהבות-שונאות להתווכח על נושאים רבים מספור. אחד הנושאים אשר מהווים את המחלוקת הגדולה ביותר הוא האגן הניטרלי. בפינה הימנית – התומכים הנלהבים הטוענים כי אגן ניטרלי הוא הפתרון לכל בעיה, בפינה השמאלית – המתנגדים הנחרצים הטוענים שאין דבר כזה. מה הוא אגן ניטרלי בפילאטיס? והאם הבנת המושג יכולה לשפוך אור על הסיבות למחלוקת?

האם שווה להיות מדריכת פילאטיס - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

שוקלים להפוך את האהבה שלכם לפילאטיס למקצוע? הנה חמש דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים את התהליך

פילאטיס לבריאות הנפש - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

אם אתם עושים פילאטיס, כנראה נחשפתם לשיטה בעקבות שאיפה לאורח חיים בריא יותר לגוף. אולי חיפשתם להשתקם מפציעה או להכנס לכושר כללי. אך לא בטוח שציפיתם לשינוי בפן הנפשי. רוב המתאמנים לא יודעים כי להתאמן בפילאטיס יכול לעזור גם לבריאות הנפשית ולתחושה הכללית.

מחקרים מראים כי אימוני פילאטיס מקלים על סימפטומים של דיכאון וחרדה, כמו גם מרוממים את מצב הרוח. בעולם בו כ-19 מיליון אנשים מבוגרים סובלים מדיכאון, כמעט כל אחד יחווה התקף חרדה לפחות פעם אחת בחייו וסטרס הוא אורח קבוע בחיינו, לא מפתיע שיותר אנשים פונים לשיטת הפילאטיס לשיפור הפן הנפשי.

פילאטיס ויציבה נכונה - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

המונח יציבה מתייחס לרוב למיקום העצמות השונות בגוף במצב של עמידה, ישיבה או שכיבה. מיקום אידאלי של העצמות מאפשר לשרירים לעבוד כנגד כוח הכובד באופן היעיל ביותר. כלומר, כאשר היציבה טובה השרירים יכולים לייצר את הכוח הנחוץ למשימה, בין אם המשימה היא להישאר בעמידה, להרים תינוק מעגלה או לסחוב קופסאות במעבר דירה, כאשר העומס לרצועות ולמפרקים מינימלי.

מסיבה זו, יציבה יעילה היא אחת הדרכים הטובות ביותר למנוע פציעות שחיקה. בנוסף, כאשר היציבה אופטימלית השרירים מבזבזים פחות אנרגיה ואנו מרגישים רעננים יותר. ליציבה טובה יש אפילו יתרונות פסיכולוגים: מחקרים מראים כי יציבה זקופה גורמת להרגשת ביטחון עצמי, לעומת יציבה לא טובה אשר גורמת להרגשת דכדוך. נסו זאת בעצמיכם: הזדקפו במושבכם ונסו לעשות פרצוף עצוב. או הפוך, נסו לשקוע בכיסא ולחייך חיוך גדול. הרגשת הדיסונסנס היא לא מקרית, למצב הגוף השפעה חזקה על מצב הנפש.

איגוד שיטת הפילאטיס, ה- PILATES METHOD ALLIENCE או בראשי תיבות ה – PMA, הוא הארגון הגדול ביותר בעולם העוסק בתחום הפילאטיס. עם זאת, מעטים מבינים את ההבדל בין מורה אשר עבר את מבחן ההסמכה, בין חבר ב-PMA לבין בית-ספר אשר התוכנית להכשרת מורים שלו מוכרת על-ידי ה-PMA. באנו לעשות לכם קצת סדר.

פילאטיס קלאסי או פילאטיס עכשווי? - קיראו את המאמר המלא באתר של קסאי

תהיתם פעם למה מתכוונים כששואלים באיזה סגנון פילאטיס אתם מתאמנים? שומעים את המושג "פילאטיס קלאסי" ולא בטוחים מה ההגדרה? המשיכו לקרוא וגלו איך מגדירים פילאטיס קלאסי אל מול סגנון הפילאטיס העכשווי מצידו השני של הספקטרום והכי חשוב, גלו מהו סגנון הפילאטיס שהכי מתאים לכם.

כשאנשים שומעים את המילה "פיצוי" הם בטוחים שמישהו הולך לתת להם כסף - או שהם חייבים למישהו כסף, תלוי ברמת האופטימיות שלו כל תנועות הגוף מתבצעות בעזרת שריר עיקרי ושרירי עזר מסייעים האחראים לביצוע תנועה במפרק מסוים. אך מה קורה כאשר השריר העיקרי לא מסוגל לעמוד במשימה ולייצר את התנועה עליה הוא אחראי? או לחלופין, שרירי העזר לא פועלים כשורה וכל עומס התנועה מופעל על השריר העיקרי בלבד?

bottom of page