top of page

מה זה פילאטיס?

פילאטיס היא שיטת עבודה תנועתית אשר נוצרה על ידי האתלט והממציא הגרמני ג'וזף ה. פילאטיס. 

בשיטת הפילאטיס העבודה הגופנית נעשית בשילוב של מכשירים אשר מורכבים, בין השאר, ממיטות וקפיצים. התנגדות הקפיצים יוצרת תמיכה לתנועות המבוקשות ומאפשרת ביצוע עמוק ומדויק יותר של התרגילים. בנוסף, ישנה גם עבודה ללא המכשירים וכנגד ההתנגדות של כוח הכובד והגוף עצמו על-מנת לאמן את הגוף לעבוד בצורה יעילה עם ההתנגדות הטבעית של היום-יום. 

 

השיטה עובדת על חיזוק ועיצוב של השרירים כמו גם על עבודה מאוזנת בין שרירי הגוף ושיפור מנחי היציבה של השלד. פילאטיס מעודד שיפור בזרימת הדם על-ידי שיפור של טווחי תנועה מפרקיים, גמישות שרירית ובעיקר על ידי עידוד לעבודה מאוזנת בכל מערכת השלד-שריר. בנוסף, פילאטיס מעודדת שינויים בדפוסי תנועה, משפרת את המודעות הגופנית ואת הקואורדינציה. מהסיבות הללו, שיטת הפילאטיס יכולה לעזור בטיפול בכאבים או פציעות כרוניות ולעזור למנוע פציעות עתידיות.

 

עם זאת, פילאטיס היא לא שיטה שמתאימה רק לאנשים המשתקמים מפציעה. פילאטיס יכול לעזור גם להשיג מטרות מאתגרות וספציפיות כגון : תמיכה ברוב ענפי הספורט, תמיכה ברקדנים וזמרים ותמיכה בהכנה ללידה. 

Back Massage
פילאטיס לכאבי גב

שיטת הפילאטיס עוזרת לחזק, להאריך ולאזן את שרירי הגב והשרירים העוזרים להניע ולייצב את עמוד השדרה, השיטה מרבה להקל על לחץ על דיסקים ועצבים וכך להקל על כאבי גב. הורדת הלחץ מהאיזור הרגיש והנעתו מעודדת זרימת דם לאיזורים הפצועים אשר עוזרת לרפא את הרקמה הפצועה. ייצוב והנעה של איזור האגן והגב גם כן עוזרים להכין את הגוף לשיקום יעיל יותר. 

Physiotherapy
שיקום מפציעות

פילאטיס יכול לעזור בחיזוק שרירים אשר יתרמו לשיקום פציעות ספציפיות כגון: ברכיים, כתפיים, אגן, וויפלאש, דלקות ועוד הרבה.

על-ידי ייעול וחיזוק של השרירים התומכים את המפרק הפצוע ניתן להקל על כאבים, למנוע פציעות חוזרות ולחזור לשגרת החיים והאימונים בביטחה ובמהרה. 

Man Doing Pushup
פילאטיס לספורטאים

כיום, מאות קבוצות ספורט ברחבי העולם נעזרות בשיטת הפילאטיס על-מנת לשפר את טכניקת ענף הספורט שלהם ולשפר הישגים. אם אתן ספורטאים מקצועיים או חובבנים, פילאטיס לא רק יעזור לכם להשיג את התוצאות שלכם, הוא יעזור גם להמנע מפציעות על-ידי חידוד עבודה נכונה עם הגוף לענף הספורט הספציפי שלכם. הצטרפו לאתלטים של ליגת הראגבי האוסטרלי, ליגת הפוטבול הלאומית של ארצות-הברית ואפילו בנבחרת הג'ודו המצוינת של ישראל הנעזרים בפילאטיס על-מנת למנוע ולהשתקם מפציעות. 

Pregnant Woman Practicing Yoga
פילאטיס בהריון

פילאטיס היא שיטה המעודדת מציאת איזון בגוף, דבר החשוב מאין כמותו בתקופת ההריון בה מרכז הגוף משתנה באופן יום-יומי. בנוסף, בפילאטיס ישנו דגש על עבודת נשימה מול עבודת שרירי הליבה. לכן, אין זה מפתיע כי פילאטיס מותאם הריון מומלץ כפעילות גופנית לנשים בהריון על-ידי המכללה האמריקאית לרופאי נשים ורופאים מיילדים וקופת חולים כללית.

Mother Balancing Baby on Legs
פילאטיס לאחר הלידה

הזמן שלאחר הלידה הוא זמן מיוחד, מרגש וגם מתיש. ההתעסקות סביב התינוק החדש היא מרובה וההסתגלות לחבר המשפחה החדש גורמת לשטף של רגשות חזקים. בתוך כל זה, נמצא הגוף של האמא שעבר הריון, לידה ולמרות החולשה הפיזית ששני הארועים המשמחים הללו גורמים נדרש להרים משקל הולך וגדל על שעות שינה מועטות מאוד. 

פילאטיס יכול לעזור לא רק לחזק ולעצב את הגוף מבפנים החוצה אלא גם להבין אותו מחדש ולעזור לאם להתחבר לעצמה בתקופת החיים העמוסה הזו. התקופה שלאחר הלידה היא תקופה רגישה מבחינת הגוף, החזרה לשגרה צריכה להיות מדודה ומותאמת לכל אישה בהתאם למצב הגופני שלה ולסיפור הלידה שלה.

Jumping Dancer
פילאטיס לרקדנים

כבר שנים שפילאטיס הוא חלק בלתי נפרד מהאימונים של התלמידים בכל בית-ספר למחול אשר מכבד את עצמו. פילאטיס עוזר למנוע פציעות שחיקה אך גם משפר את הטכניקה על-ידי עבודה על יציבה, יציבות, כוח, תנועתיות וגמישות. פילאטיס יכול לעזור גם עם ריכוז והיכולת לזכור תרגילים וקומבינציות.

תרגול פילאטיס יעזור לכם לבלוט כרקדנים בתחרות הקשה של היום. 

bottom of page